Toksyczni rodzice, toksyczne relacje z rodzicami – niejeden z nas czasami, zwłaszcza po rodzinnej kłótni, właśnie tak opisuje relacje z matką czy ojcem. Brytyjska psychoterapeutka i blogerka, Maxine Harley, twierdzi jednak, że rodzice trudni nie muszą być toksyczni. To że twoi rodzice nie stanęli na wysokości zadania, że byli zbyt przejęci sytuacją finansową, swoim związkiem czy pracą, nie czyni ich jeszcze toksycznymi. A co czyni? Jacy są toksyczni rodzice, jak zachowują się ich dzieci i jak wyglądają relacje w takiej rodzinie?
- Toksyczni rodzice przedkładają własne potrzeby i uczucia nad potrzeby i uczucia dziecka, to oni są w centrum swojego zainteresowania.
- Toksyczni rodzice pragną, by ich dzieci były postrzegane jako odnoszące sukcesy i wyróżniające się na tle innych, bo przecież dzieci świadczą o nich. Nie mogą być jednak zbyt zdolne czy zbyt lubiane, by nie przyćmiły blasku rodziców. Potrafią być zazdrośni o ich urodę czy talent.
- Toksyczny rodzic daje odczuć dziecku, że nigdy nie będzie wystarczająco dobre, by zasłużyć na jego uznanie, choćby się starało.
- Toksyczni rodzice czują się obciążeni potrzebami dziecka, dlatego często je bagatelizują, wyśmiewają lub ignorują. Nie są zainteresowani tym, co dziecko czuje, interesuje ich jedynie, co robi i w jakim świetle stawia to ich jako rodziców.
- Toksyczni rodzice bywają urażeni, źli lub agresywni (fizycznie i słownie, także poprzez milczenie), stwarzają atmosferę, w której dziecko ma zachowywać się tak, by nie wprawić ich w zły humor.
- Toksyczne relacje z rodzicami sprawiają, że wysyłają oni sprzeczne komunikaty, a czasem nawet kłamią, by zdezorientować dziecko i łatwiej nim manipulować. Chcą, by zwątpiło w swój osąd sytuacji. To forma mentalnego i emocjonalnego znęcania się nad słabszą i całkowicie zależną od siebie osobą.
- Sami postrzegają siebie jako ofiarę bezduszności czy nieposłuszeństwa dziecka, często wciągając w ten spektakl osoby postronne.
- Toksyczni rodzice chcą sprawować kontrolę nad myślami, emocjami i decyzjami swojego dziecka, także dorosłego. Często stosują wobec niego szantaż emocjonalny i nie przestrzegają jego granic.
- Potrafią wcielać się raz w męczennika: „Jak możesz mnie tak traktować po tym, co dla ciebie zrobiłem?”, a raz w kata: „Byłoby lepiej, gdybyś się nie urodził”.
- Dzieci toksycznych rodziców bywają wręcz wykorzystywane psychicznie, w skrajnych przypadkach seksualnie. Rodzice stosują wobec nich jawną i celową przemoc.
Autorka tekstu: Joanna Olekszyk, https://zwierciadlo.pl/psychologia/trudne-dziecinstwo-10-cech-toksycznych-rodzicow